کابینت آشپزخانه طرحی نو


پست شده در تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۷      دسته بندی :
کابینت آشپزخانه

آشپزخانه، برای همه ما به عنوان قلب خانه است. سپری کردن ساعت‌های زیاد در این بخش از خانه، باعث می شود تا ما به دنبال راحتی و زیبایی هر چه بیشتر آن باشیم. اما جالب است بدانیم که روند تغییر شکل آشپزخانه از سنتی به مدرن چگونه بوده است؟ برای آن که آشپزخانه‌هایی زیبا و کارآمد داشته باشیم، باید چه کنیم؟ آشنایی با اصول اولیه طراحی آشپزخانه به ما کمک خواهد کرد تا آرامش و راحتی بیشتری در آشپزخانه داشته باشیم.

تا پیش از آغاز قرن 18 میلادی، جایی به نام آشپزخانه وجود نداشت. اجاق، مکان آتش بود، مکانی که هم تامین کننده گرمای فضای زندگی بود و هم محلی برای طبخ غذا. این مکان، به سبب نوع عملکرد خود، اهمیت خاصی داشت و به عنوان قلب خانه یا نقطه عطف آن به شمار می‌رفت. به تدریج مکان‌هایی در زیرزمین یا حیاط خانه‌ها، تحت عنوان مطبخ با مجموعه ای از اجاق ها و تنورها برای پخت و پز، سردابه با آب روان و حوض برای شست وشو، به خانه‌ها افزوده شد و معماری آن را دستخوش تغییر کرد. بعد از گذار از این مرحله و با گذشت زمان، آشپزخانه توانست با تغییر موقعیت خود از مطبخ، که اغلب در زیرزمین بود‌، بالا آمده و در کنار فضاها‌ی دیگر خانه قرار گیرد. به طوری که در اکثر خانه‌ها آشپزخانه دیگر فقط محل پخت و پز نیست. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، بیشتر افراد، غذا را در آشپزخانه می‌خورند، 35 درصد بحث ها و گفتگوهای خانوادگی خود را در آشپزخانه و موقع غذاخوردن انجام می‌دهند، 19 درصد در آشپزخانه پذیرای میهمانانشان هستند و 14 درصد در آشپزخانه تلویزیون تماشا می‌کنند. در حقیقت ما در آشپزخانه زندگی می کنیم.

امروزه، در اکثر خانه‌های ایرانی آشپزخانه ها، اُپن هستند و در فضای خانه کاملا به چشم می‌آیند. توجه به محل قرار گرفتن آشپزخانه، مواد و مصالح، سطوح نورپردازی و رنگ‌های به کار رفته در آن می‌تواند بر روی سلامت و موفقیت شما تاثیر بگذارد.

اولین چیزی که باید در مورد آشپزخانه مورد توجه قرار دهیم، این است که اساساً آشپزخانه درکجای خانه واقع شده است. شاید همیشه نتوانیم محل قرارگیری اتاق‌های خانه را انتخاب کنیم، اما اگر درحال ساخت خانه‌ای جدید هستید و یا قصد بازسازی خانه قدیمی خود را دارید، بهترین حالت آن است که آشپزخانه را در قسمت انتهایی خانه خود، قرار بدهید.

اما اگر آشپزخانه شما در معرض دید قرار دارد، می‌توانید از وسایل دکوری زیبا استفاده کنید تا توجه میهمان خود را به جای آشپزخانه، به آن جلب کنید.

نحوه قرار دادن و چیدمان وسایل در آشپزخانه خیلی مهم است. وسایل آشپزخانه باید طوری قرار بگیرند که کار کردن با آنها راحت باشد، زیبا به نظر برسند، تعادل در محیط حفظ شود، فاصله آنها از هم مناسب باشد و تعداد حرکات و جابجایی افراد به حداقل میزان ممکن برسد. باید قادر باشید که بهترین استفاده مکانی را از فضا داشته باشید و در عین حال راحتی و آسایش را نیز ایجاد نمایید. به هر حال نباید فراموش کرد که چیدمان آشپزخانه هر خانمی، با خصوصیات اخلاقی و سلیقه او هماهنگ است.

طرفداران فنگ شویی معتقدند که رنگ آشپزخانه نباید هیچ یک از رنگ‌های مثل قرمز، صورتی، و یا بنفش باشد. موارد فوق، رنگ‌های "آتش" هستند و می توانند منجر به ایجاد بحث و مشاجره شوند. حتی اگر به فنگ شویی هم معتقد نباشیم، این رنگ‌ها به علت ذات گرم خود محیط را گرم تر و آشپزخانه را مکان نامناسبی برای آشپزی کردن می‌کنند. بهترین رنگ‌ها سفید یخچالی، سبزهای روشن و آبی هستند.

مانند سایر اتاق‌ها، آشپزخانه نیز باید تمیز و مرتب نگه داشته شود و وسایل خراب و بدون استفاده دور ریخته شوند. هر وسیله‌ای که خراب است را به امید روزی که آن را درست خواهید کرد، نگه ندارید. اگر زمان زیادی از خراب شدن آنها می‌گذرد و هنوز آن را درست نکرده‌‌اید، یعنی شما قصد تعمیر آن را ندارید. پس محیط آشپزخانه خود را با وسایل خراب مخدوش نکنید.

اگر قصد تغییر دکوراسیون‌آشپزخانه خود را دارید، ابتدا مکان مناسب برای قرار دادن سه وسیله اصلی آشپزخانه‌(گاز، یخچال، و ماشین لباسشویی) را پیدا کنید و سپس به ادامه کار بپردازید. از به کار بردن پارچه های متعدد بر روی یخچال و دستگیره ها، خودداری کنید.گل‌های مصنوعی هم از دیگر عواملی است که از زیبایی آشپزخانه شما می‌کاهد. از فرش‌کردن آشپزخانه خود به شدت بپرهیزید، زیرا فرش در کف آشپزخانه شما، سبب می شود تا کثیفی‌های کف آشپزخانه دیرتر به چشم بیاید و محیط مناسبی برای رشد آلودگی‌ها شود. رمز زیبایی آشپزخانه شما در سادگی آن نهفته است.

نکته دیگر آن که، اگر قصد دارید تا در آشپزخانه خود میز کوچکی را برای صرف غذا اختصاص دهید، باید حتی‌الامکان فضای آشپزخانه را به محیطی آرامش‌بخش و دوستانه تبدیل کنید تا همه افراد از قرار گرفتن در آن لذت ببرند  

اگر که تمایل دارید بهترین و زیبا ترین کابینت آشپزخانه را طراحی و تهیه فرمایید م میتوانید با صرف کمترین وقت ممکن از طرح های موجود بر روی سایت طرحی نو www.tarheeno.comدیدن نموده و برای سفارش و طراحی به صورت حضوری  از کادر مجرب شرکت طرحی نو بهره مند شوید.